Ani nám v N – Point nie je jedno, ako sme si zničili našu planétu a ako s k nášmu jedinému domovu nezodpovedne správame ešte aj dnes. Na produktové obaly z papiera sme prešli už dávno, no stále si myslíme, že môžeme urobiť viac. Neustále tak hľadáme nové produkty a nové spôsoby ako čo najmenej zaťažovať životné prostredie. Táto snaha nás priviedla k odborníkovi v oblasti bioblastov – prof. Pavlovi Alexym, ktorý so svojím tímom vyvíja ekologický materiál Nonoilen už vyše 20 rokov.
Materiál Nonoilen predstavuje 100% ekologické riešenie v oblasti biodegradovateľných plastov. Nonoilen bol vytvorený slovenskými vedcami v rámci spolupráce spoločnosti Panara s vedeckým tímom z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave pod vedením prof. Ing. Pavla Alexyho, PhD. a je chránený Slovenskou i medzinárodnou patentovou ochranou.
Tento unikátny materiál vzniká kombináciou polymérov vyrábaných z rastlinných surovín, ktoré sa špeciálnou technológiou premieňajú na „enviroplast“, ktorý má prakticky rovnaké vlastnosti ako klasické plasty. Naviac nemá žiadny negatívny dopad na prírodu ani na zdravie používateľa. Obal sa po skončení svojej životnosti rozloží v biologicky aktívnom prostredí na biomasu, vodu a oxid uhličitý, ktorý sa spotrebuje na rast zelenej hmoty potrebnej na opätovnú produkciu bioplastu. Celý cyklus je tak uzatvorený a pri rozklade Nonoilenu nedochádza k znehodnocovaniu atmosféry.
Ako prví na Slovensku, a aj vo svete, sme tak pripravili projekt 100% rozložiteľných plastových puzdier na mobilné telefóny.
Ekologické obaly na mobily však nie sú na Slovensku ani vo svete žiadnou novinkou. Naše nové puzdrá ale ako jediné neobsahujú absolútne žiadne syntetické polyméry vyrobené z ropy (napr. PBAT) produkujúce pri rozklade fosílny CO2, ktorý prispieva ku globálnemu otepľovaniu.
Ide tak o svetovú premiéru puzdra, ktoré má prakticky rovnaké vlastnosti ako ktorékoľvek iné „syntetické“ puzdro, ale je vyrobené z obnoviteľných surovín, je 100% biodegradovateľné (kompostovateľné) a nezaťaží ani atmosféru pri rozklade. Prvý prototyp puzdra sme pripravili na telefón Huawei P30. Prototypová séria puzdier slúži na to, aby sme získali spätnú väzbu od používateľov a vylepšili tento produkt a taktiež tým podporili ďalší vývoj tohto materiálu.
Na to, aby puzdro po ukončení svojej životnosti mohlo naplno využiť svoj ekologický potenciál, je potrebné ho nechať rozložiť v riadených podmienkach priemyselného kompostu. Vo vývoji je už aj druhá generácia plastu, ktorý by mal byť rozložiteľný aj v domácom komposte, no tu je ešte nejaká cesta pred nami.
Pevne veríme, že spoločne prispejeme k tomu, aby sa nám a našim deťom žilo na zemi lepšie a zdravšie.